Naar de hoofdinhoud Naar de navigatie

VCA voor operationeel leidinggevenden

Instapniveau

MBO

Tijdsduur

2 dagen

Variant

Dagopleiding

Max aantal deelnemers

16

Zelfstudie

4 uur per bijeenkomst

Examen

Ja

Dit ga je leren

Als operationeel leidinggevende moet je potentiële gevaren en risico's voor medewerkers kunnen herkennen. Ook is het belangrijk dat je op de hoogte bent van jouw taken en verantwoordelijkheden op het gebied van veiligheid, al dan niet opgelegd vanuit de Arbowet. Hoe maak je je deze materie eigen?

De cursus VCA voor Operationeel Leidinggevenden maakt je bewust van mogelijke gevaren en risico’s die werkzaamheden kunnen meebrengen. Je zet dit om in de praktijk, door vaardigheden te ontwikkelen die ervoor zorgen dat jouw medewerkers zo gezond en veilig mogelijk kunnen werken.

Na het volgen van deze cursus ben je op de hoogte van relevante wetgeving en kun je gevaren en risico’s op de werkvloer adequaat inschatten. Zo stuur je medewerkers erop aan om veilig en bewust te werken.

De volgende onderwerpen komen aan bod: 

  • regelgeving en veiligheidsregels
  • veilig werken, overleg en preventie
  • arbeidsmiddelen, gevaarlijke stoffen en elektriciteit
  • persoonlijke beschermingsmiddelen
  • brand en explosie
  • ongevallen en noodsituaties

Na afloop van deze cursus heb je de volgende kennis & vaardigheden: 

  • bewust van gevaren en risico’s bij verschillende werkzaamheden
  • vertalen van deze kennis naar de praktijk
  • kennis van de relevante wetgeving
  • inschatten van risico’s op de werkvloer

Man met veiligheidshelm leest van notitieblok

Programma

Wateropleidingen heeft met zorg een afwisselend programma voor jou samengesteld. De cursus VCA voor Operationeel Leidinggevenden bestaat uit 2 fysieke lesdagen van 4 uur. Tijdens de lesdagen krijg je met presentaties, praktijkvoorbeelden en casussen uit de waterschappraktijk inzicht in de achterliggende theorie. Deze theorie sluit aan op de Arbocatalogus voor de waterschappen.

Incompany

Deze cursus verzorgen we alleen incompany op aanvraag van organisaties. Wil je deze cursus organiseren voor medewerkers? Vraag dit dan aan via dit formulier.

Diploma

Aan het einde van de 2e lesdag wordt het officiële VCA-examen afgenomen, erkend door het kenniscentrum beroepsonderwijs ECABO. Dit is een digitaal examen met 70 vragen waar je 75 minuten de tijd voor krijgt. Het examen wordt afgenomen door PBNA, het onafhankelijke examenbureau voor veiligheid en techniek. Bij succesvolle afronding van het examen ontvang je het erkende VCA-diploma met een geldigheidsduur van 10 jaar.

Voor wie

De cursus VCA voor Operationeel Leidinggevenden is bedoeld voor operationeel leidinggevenden of toezichthouders van de waterschappen.

Kun je niet vinden wat je zoekt?

Het team van Wateropleidingen staat voor je klaar om je te helpen met jouw vraag! Je kan ons bellen via 030 606 94 00, een berichtje sturen naar klantenservice@wateropleidingen.nl of ons contactformulier invullen.

groep personen voor een water achtergrond