Naar de hoofdinhoud Naar de navigatie

Waterschap Limburg trouwe afnemer van jaarlijkse in-company training (Uitgebreide) Techniek Afvalwaterzuivering

Waterzuivering 02 juni 2025

Sinds 2021 organiseert Wateropleidingen jaarlijks voor Waterschap Limburg de opleiding Techniek Afvalwaterzuivering of Uitgebreide Techniek Afvalwaterzuivering, in afwisselende volgorde. Rick Hundscheidt, opleidingscoördinator bij het waterschap, benoemt de voordelen van een in-company training. “Het zorgt voor een duurzame inzetbaarheid van onze medewerkers. De theorie wordt meteen naar onze eigen installaties vertaald. En het biedt de kans om de opleiding breder onder onze eigen mensen in te zetten, wat de professionaliteit en het wederzijdse begrip over de werkzaamheden vergroot.”

De verplichte opleiding Techniek Afvalwaterzuivering (TAZ) en het vervolg daarop, Uitgebreide Techniek Afvalwaterzuivering (UTAZ), verzorgt Wateropleidingen in het open aanbod waarop geïnteresseerden zich kunnen inschrijven. De opleidingen bieden respectievelijk de basiskennis en meer diepgaande inzichten waarover je moet beschikken wanneer je op een afvalwaterzuivering werkt. Voor het vierde jaar op rij kiest Waterschap Limburg ervoor om de opleiding niet via open inschrijving maar als een in-company training af te nemen. “De open aanbod-opleidingen van Wateropleidingen worden op locaties gegeven die voor ons ver weg zijn”, verklaart Hundscheidt. “Dat is kostbaar en vraagt veel tijd van onze mensen. Bovendien komt de continuïteit van onze bedrijfsvoering in het gedrang, wanneer de zuivering voor langere tijd met een lagere bezetting moeten draaien. Een opleiding op eigen locatie en grotendeels onder eigen werktijd is voor ons veel beter. En het verlaagt de drempel om eraan mee te doen.”

Praktijk om de hoek

Het beheergebied van Waterschap Limburg telt 17 zuiveringen. Voor de in-company training is gekozen voor de locatie Roermond. Hundscheidt: “Deze zuivering ligt voor iedereen het meest centraal en het beschikt over de juiste faciliteiten. Met de focus op een eigen installatie, ligt de praktijk direct om de hoek van wat de deelnemers aan theorie krijgen voorgeschoteld. Ze leggen dan meteen de link naar hun dagelijks werk.” Over de kwaliteit van Wateropleidingen is Hundscheidt goed te spreken. “De docenten van Wateropleidingen zijn stuk voor stuk vakspecialisten. Ze hebben een uitstekende kijk op de benodigde kennis. Deelnemers worden niet opgezadeld met informatie waar ze niets aan hebben. Voor iedereen valt er iets zinvols te halen.” Ook de samenwerking met Wateropleidingen verloopt prima, vindt Hundscheidt. In aanvulling op het voorgaande een belangrijke reden waarom Waterschap Limburg elk jaar terugkomt. “De lijnen zijn kort en we blijven steeds met elkaar in gesprek. Als er iets is, kan ik meteen aan de bel trekken.”

Voordelen in-company training

Programmamanager en opleidingscoördinator Bram Ooms van Wateropleidingen, is het vaste aanspreekpunt voor Hundscheidt. Hij onderschrijft de voordelen van een in-company training zoals zijn klant dit doet. En hij vult aan: “Aangezien we bij een in-company training geen locatiekosten hebben, kunnen we deze wat goedkoper aanbieden. Hierdoor kan zo’n opleidingsgroep ook met een wat kleiner aantal mensen van start. Dat maakt het flexibeler voor opdrachtgevers. Bovendien kan de klant meer meesturen in hoe het programma eruitziet. En vanuit de eigen organisatie kan extra begeleiding worden ingezet. Voor ons als Wateropleidingen biedt deze aanpak kansen om de ervaringen vanuit Waterschap Limburg vast te leggen in onze opleidingen. Omdat de praktijk van het waterschap diepgaand kan worden besproken, steken onze docenten ook veel op over de overeenkomsten en verschillen met andere waterschappen. Deze input gebruiken we om de kwaliteit van onze opleidingen jaarlijks een nieuwe impuls te geven. ”

Groeiend draagvlak en wederzijds begrip

Hundscheidt legt uit dat in Limburg, met een afstand van ruim 100 kilometer tussen noord en zuid, elk afstroomgebied een eigen cluster heeft, met een eigen personele bezetting. “De collega’s van verschillende clusters kennen elkaar en komen elkaar met enige regelmaat tegen. Maar vaak hoor je dat men hetzelfde vraagstuk op verschillende manieren aanvliegt. Voor mij als opleidingscoördinator is het een uitdaging om hier uniformiteit in aan te brengen. Wanneer iedereen op basis van dezelfde achtergrond de problemen op een vergelijkbare manier analyseert, groeien het draagvlak en wederzijds begrip. Daar draagt een in-company training enorm aan bij, merken we. Het analyseren van watermonsters bijvoorbeeld, wordt meer dan een routinematige handeling zoals in ‘aapje ziet, aapje doet’. Mensen snappen beter wat de getallen betekenen die hieruit voortkomen. En welke acties eventueel nodig zijn.”

Organisatiebrede deelname

Behalve de operators, voor wie TAZ en UTAZ verplichte kost zijn, doen ook monteurs vrijwillig aan de opleiding mee, gaat Hundscheidt verder. “Zo leren zij bijvoorbeeld waarom die ene pomp de ene dag niet mag worden uitgeschakeld en de andere dag wel. Op locaties met een lage bezetting kunnen monteurs dankzij de opleiding desgewenst zelfs een bepaalde beslissing nemen, zonder dat daarvoor een operator nodig is. Met de kennis die de mensen opdoen, worden zij multifunctioneel inzetbaar. Ook werkvoorbereiders en managers doen mee aan de opleiding. Dit maakt hen professionele gesprekspartners met externe partijen, zoals het bevoegd gezag. Hun positieve ervaringen nemen deelnemers mee naar de werkvloer. Door de hele organisatie heen raken collega’s gemotiveerd om ook in te stappen. Mensen die TAZ hebben gedaan, melden zich meteen aan voor UTAZ. Ze vinden het interessant om hun kennis nog verder te verdiepen.”

Toenemende vraag

Net als Hundscheidt is Ooms enthousiast over de langdurige en trouwe samenwerking. En hij ziet een enorme meerwaarde waar de hele sector baat bij heeft. “Bij de opleidingen die wij verzorgen, vragen we altijd aan deelnemers wat zij ervan vinden. Maar het is ook fijn om binnen de sector contact te hebben op het niveau van teamleiders of opleidingscoördinatoren, zoals in het geval van Waterschap Limburg. Het is belangrijk om die verschillende perspectieven samen te brengen. Dat helpt mij als programmamanager om te weten waarmee ik aan de slag wil, en wat ik kan laten liggen. Zo hebben we voor de opleidingen TAZ en UTAZ recent in elke module een praktijkopdracht opgenomen, die meetelt met het schriftelijk examen. De laatste tijd merk ik dat we met onze klanten steeds meer naar maatwerk en in-company aanbod toegaan. Opkomende stoffen zoals medicijnresten en PFAS maken kennisuitdagingen steeds complexer. En werken op een zuivering gaat niet meer alleen over het zuiveren van water, maar ook over duurzaamheid en circulariteit. Deze ontwikkelingen maken de vragen steeds specifieker.”

Impact maken

Het jaarlijks laten terugkeren van de in-company training van TAZ en UTAZ, gebeurt nu alleen bij Waterschap Limburg. Maar Ooms gunt dit de andere waterschappen net zo goed. “Deze gerichte aanpak maakt de opleidingen alleen maar robuuster, waardoor we meer impact kunnen maken. Omdat Wateropleidingen een stichting zonder winstoogmerk is, zijn we niet uit op: ‘hoe meer, hoe beter’. In plaats daarvan willen we faciliteren in het verder brengen van kennis. Precies wat de sector van ons verwacht. En waar ik elke dag, samen met al mijn collega’s, met veel plezier en passie aan werk.”

Wil je meer weten over mogelijkheden van maatwerk of in-company trainingen voor jouw organisatie? Neem dan contact met ons op.

Meer informatie over dit artikel?

Foto van een medewerker van Wateropleidingen.

Kevin Michies

Kevin.michies@wateropleidingen.nl 030 60 69 412
Foto van een medewerker van Wateropleidingen.

Bram Ooms

Bram.ooms@wateropleidingen.nl 030 60 69 422

Blijf je graag op de hoogte van ons nieuws?

Meld je dan aan voor onze nieuwsbrief

Aanmelden